Cesta do Guatemaly 2003 – první část Rozčarování
Do Guatemaly doporučuji jet každému, kdo má rád přírodu, veselé lidi a nebojí se dobrodružství.
Hodně lidí se ptá, kdo jsem a jak začala cesta do Guatemaly, jak jsem našel šamany a co způsobilo tu velkou životní změnu.
Moje cesta do Guatemaly začala už rok před odjezdem.
Práci v mezinárodní společnosti a dobré místo ředitele měním za pozici učitele snowboardingu v lyžařské škole a psychicky se připravuji na prodej bytu a odjezd. Jde mi to rychle a bez problémů to vše do poloviny roku 2003 zařídím. Pro někoho možná nemožný a nepředstavitelný krok vše zahodit je pro mne osvobozující.
Plán byl: po půl roce ve Špindlerově Mlýně odletět do Indie. Jen destinace se později úplně a bez důvodu změnila na Guatemalu 🙂 Plán zůstal – odjet v červenci. Peníze z prodeje bytu měsíc před odjezdem mi v příštích měsících pomohou k tomu, abych se mohl věnovat jen cestě a později i celoročnímu studiu masáží a léčení.
Po příletu do Guatemaly a po týdnu stráveném s partou izraelských studentů, kteří neustále hulili trávu balím batoh a plánuji odlet zpět.
Tak to nemám zapotřebí, cestovat jen tak zbůhdarma koukat na hory, které máme u nás v Krkonoších ještě hezčí. Ani představa a možnost cestovat kolem světa mne neláká.
V tu chvíli je to pro mne jako probuzení ze sna, zklamání. Nic jsem od cesty nečekal, ale takovou bezprizorní nudu se nedalo ustát. K tomuto pocitu určitě dopomohlo i osm let strávených v Praze ve víru obchodu na dobře placených místech, kde bylo stále co dělat a člověk byl stále v pohybu.
V den odjezdu se srážím ve dveřích s Rachel, která mne pár dní nato naučí první masáž. Tím začíná můj život dostávat nový směr.
Rachel mne zaujala nejen jako žena, kterou bych rád pozval na večeři, ale jako posel zprávy pro mne. V tu chvíli jsem si to vše ale stěží uvědomil. Ještě dnes, když zavřu oči mám před sebou tu chvili a po těle cítím ten pocit, který říká – sedni si a povídej s tou ženou aspoň chvíli. Zastav se.
Zůstal jsem 4 měsíce v jednom z nejkrásnějších míst této planety, u jezera Atitlan 1 561 m.n.m., ve vesnici San Pedro de Atitlan. Na romantickou večeři jsem Rachel nikdy nepozval, příliš jsem se ostýchal a navíc jsem v ní viděl moji učitelku masáží.
U atitlánu s výhledem na činné sopky v dáli, ze kterých srší láva a v noci svítí do dálky a přímo pod sopkami Tolimán, Atitlan a San Pedro se dá změnit v životě hodně – za předpokladu, že si takové změny přejete.
U jezera Atitlán jsou navíc energie tak silné, že jakékoliv přání a upřímná prosba nabírá daleko větší sílu a věci a změny se tím pádem dějí daleko rychleji.
A teď tedy něco o Guatemale:
Rád bych vypíchnul pár zajímavostí, jinak Vám doporučuji knihy Lonely planet, kde najdete úplně vše.
V Guatemale na západě země, kde se nalézají hory, naleznete 37 sopek.
Tím se Guatemala řadí na druhé místo na světě v počtu sopek po Indonésii, na třetím místě je Aljaška. Nejvyšší je Tajumullo 4 220 m.n.m., další ze sopek jsou také dost vysoké: Pacaya 2 400 m.n.m., Agua Fuego 3 700 m.n.m., Acatenango 3 976 m.n.m., Atitlán 3 537 m.n.m., San Pedro, Santiago, Santa Maria 3 789m.n.m., Tacana 4 093m.n.m..
Hlavním městem je Guatemala City a dalšími velkými městy jsou Esquintla Quetzaltenango a Lago de Itzabal.
Guatemala se dělí na 7 krajů. Guate sousedí s Mexikem na severu, s El Salvadorem a Hondurasem na jihu. Můžete se koupat v Atlantiku na západě a nebo navštívit Belize na východě u Pacifického oceánu s Karibským mořem.
Vývoj v zemi byl ovlivněn po Mayské kultuře a Španělských kolonizátorech i Německou kulturou a to hlavně ve městech.
Guatemala a Mayové
Na východě země se nachází džungle a oblast Tikalu, kde najdete velké město – 3 000 budov na 16 km čtverečních s nejvyšší pyramidou 70 m – ve kterém vznikala mayská kultura. V oblasti Petén naleznete Národní park s kopci v nadmořské výšce 1 955 m.n.m.
Mayské písmo je jediná plně vyvinutá psaná řeč, jež se objevila v celé předkolumbovské Americe. Je tvořena z glyfů – to jsou grafické prvky kombinované v jednotlivých blocích. Dále se používaly takzvané kodexy, což jsou skládací knihy vyrobené z kůry divokého fikovníku.
Nejnovější komentáře